Skoči na glavno vsebino

PUST se predstavi

Pustni čas predstavlja most med zimo in pomladjo. Nekoč je veljalo, da traja od svetih treh kraljev do pustnega torka. Datum pusta se letno spreminja glede na datum velike noči. Čeprav ga pogosto povezujemo s prihodom pomladi, njegovo ime razkriva povsem drug pomen – pust oz. mednarodni izraz karneval namreč pomeni »pustiti meso«. Glavni pustni dan je pustni torek, pustno dogajanje pa se zaključi s pepelnico, ko se začenja 40 dnevi post pred veliko nočjo. Za pusta si nadenemo različne maske – od tradicionalnih do takšnih, ki so odraz sodobnega družbenega življenja. S pustom so povezani različni običaji, pustni plesi, sprevodi pustnih mask, skratka zabava in bogato obložena miza s pustimi dobrotami.

Na pustni torek, na dan ko oživijo različne maske, je bilo v našem vrtcu izredno živahno ter norčavo vzdušje. V vsaki enoti so vzgojitelji s pomočjo različnih dejavnosti poskrbeli za razigrano vzdušje, ki se je že navsezgodaj zjutraj, poleg vonja po okusnih krofih, širilo od vrat do vrat.

Nekaj utrinkov si lahko ogledate v galeriji pustnih fotografij.

Dostopnost